Dziś przedstawimy technologie druku 3D SLA ( Stereolitografia )

Rodzaje technologii druku 3D w tym technologia SLA jest oparta na zestalaniu (utwardzaniu) płynnej żywicy przy pomocy światła ultrafioletowego. Drukarki 3D SLA mają platformę, która porusza się po utwardzeniu jednej z warstw, aby zrobić miejsce dla nowej, która do niej przylegnie. W porównaniu do FFF wydruki są dużo bardziej szczegółowe, jednak drukowanie zazwyczaj trwa dłużej, a objętość robocza jest mniejsza. Drukarki te przydają się szczególnie w jubilerstwie i medycynie. Wydrukowane modele są prawie że idealnie gładkie, niezwykle szczegółowe a warstwy są niemal niewidoczne dla ludzkiego oka – szczególnie w porównaniu z drukarkami FFF. Największa wadą tej technologii jest mniejsza objętość robocza i szkodliwość płynnych żywic. Należy uniemożliwić żywicy kontakt ze skórą oraz nie wdychać jej oparów.
Istnieją trzy główne rodzaje drukarek SLA. Różnią się metodami naświetlania. Nawet jeśli wydają się podobne, to jakość wydruków może się znacznie różnić.
SLA – laserowe
Naświetlanie odbywa się przy pomocy promienia lasera UV. Promień jest kontrolowany przez dwa lustra, które “rysują” każdą z warstw. Czas potrzebny do utwardzenia warstwy zależy od jej powierzchni.
W skrócie: czym więcej modeli na platformie, tym dłuższy czas druku.
DLP (Digital Light Processing)
SLA – cała warstwa jest utwardzana za jednym razem, przy pomocy cyfrowego projektora. Utwardzany jest tylko kształt, który jest wyświetlany przez projektor więc zaleta tej technologii jest oczywista – każda warstwa jest naświetlana przez taką samą ilość czasu, niezależnie od ilości modeli na platformie.
MSLA (Masked Stereolitography)
Naświetlanie jest wykonywane przez wysokiej wydajności źródło światła UV LED, podczas gdy kształt warstwy jest wyświetlany na półprzezroczystej masce na ekranie LCD (znajdującym się pomiędzy UV LED a zbiornikiem z żywicą). Światło ultrafioletowe przechodzi tylko przez białe piksele na ekranie. Stała rozdzielczość ekranu LCD oznacza, że wydruk będzie miał również stałą rozdzielczość w osiach X i Y. Ta metoda również pozwala na utwardzenie całej warstwy za jednym razem, co oznacza, że ilość modeli umieszczonych na platformie nie ma wpływu na czas drukowania.
Zastosowanie technologii SLA
Technologia SLA, z uwagi na możliwość drukowania bardzo precyzyjnych detali o rozmiarach rzędu nawet kilku mikronów, znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, medycynie oraz jubilerstwie. Najczęściej wykorzystywana jest do prototypowania bardzo precyzyjnych oraz dokładnych modeli stosowanych w formach odlewniczych. Również w tworzeniu figurek z gier lub filmów.
W następnych rodzajach technologii druku 3D to SLS 🙂 Zapraszamy po więcej na XD3D.pl 🙂