
Czas podsumowań – Ekspresowa rewolucja DRUKU 3D
Czas podsumowań – Ekspresowa rewolucja DRUKU 3D. Znajdujemy się w okresie podsumowań. Rozliczamy się ze swoich zeszłorocznych postanowień, ustalamy nowe, rozmyślamy nad tym, jak przebiegł nam rok 2023. Z racji tego, że lubimy zaskakiwać, to nie podzielimy się jeszcze naszymi postanowieniami na rok 2024. Natomiast jest szansa, żeby dowiadywać się o tych nowościach, jak najszybciej się da. Wystarczy, że zaczniesz nas obserwować tutaj i na naszych Social Mediach – wtedy będziesz na bieżąco!
Aktualnie, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak druk 3d może być zdumiewający. Niespotykane konstrukcje, fascynujące projekty, a także coraz więcej obszarów jego działalności…
Popularność tej technologii rozprzestrzenia się w niezwykle szybkim tempie. Powstaje coraz więcej firm takich, jak nasza, a w szkołach stoją już specjalne drukarki, z którymi zapoznają się najmłodsi. Jesteśmy świadkami rewolucji, która rośnie na naszych oczach, dlatego dzisiaj chcemy poświęcić chwilę, aby zapoznać Ciebie z korzeniami tej młodej technologii.
Zobacz, skąd się to wszystko wzięło!
Wydrukowane korzenie
Druk 3D swoje pierwsze ziarenko zasiał w 1983 roku, kiedy to Chuck Hull wynalazł stereolitografię, czyli pierwszą formę druku 3D. Od tego czasu technologia ta przeszła znaczącą ewolucję, rozwijając się w różnych kierunkach. W latach 90. można było spotkać już inne metody, jak FDM (Fused Deposition Modeling), która polegała na warstwowym nanoszeniu stopionego plastiku, tworząc dany kształt. Oprócz tego, pojawiła się także metoda SLS (Selective Laser Sintering) wykorzystująca do pracy zaawansowany laser, który utwardzał materiał.
W tej samej dekadzie, pionier stereolitografii zabrał się za produkcję pierwszych komercyjnych drukarek 3D w technologii SLA, co zapoczątkowało wejście tej technologii w życie codzienne i spopularyzowanie tej technologii w bardziej powszechnych kręgach.
Od tego czasu, na rynku zawitały także nowe metody wykorzystujące do swojej pracy coraz to bardziej zaawansowany sprzęt, filamenty i inne materiały. PolyJet, Binder Jetting, CJP, EBM – to wyłącznie kilka przykładów metod, z jakimi człowiek może pracować przy druku przestrzennym. Jednak do chwili obecnej specjaliści ciągle pracują i wpadają na nowe, coraz to bardziej nowoczesne i efektywne sposoby, które sprawiają, że w mgnieniu oka druk przestrzenny jest już technologią przyszłości.
W ostatnich latach jesteśmy świadkami, kiedy to kolejne obszary życia i branże, raz po raz korzystają z dobytku trójwymiarowej technologii.
Szeroka gama dziedzin
Jeżeli obserwujesz nas na Facebook’u lub Instagramie, to wiesz, że prowadzimy serię, w której opisujemy, jak DRUK 3D znalazł swoje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach i… jest tego coraz więcej.
Od budownictwa i drukowanych domów, po medycynę i BIODRUK, tworzenie protez, implantów czy nawet fragmentów kości. To naprawdę nieprawdopodobne, jak wiele możliwości daje nam ta technologia.
W dziedzinie budownictwa druk 3D jest wykorzystywany do szybkiego i efektywnego wznoszenia domów. Drukowane domy mogą być tańsze i bardziej ekologiczne, co sprawia, że stają się alternatywą dla tradycyjnych metod budowy.
W medycynie druk 3D rewolucjonizuje procesy diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. BIODRUK pozwala na tworzenie struktur komórkowych i tkanek, które mogą być używane do testowania leków, tworzenia modeli anatomicznych do planowania operacji oraz nawet do rekonstrukcji narządów. Oprócz tego, wykorzystuje się także produkcję 3D do tworzenia protez, ortez lub nawet fragmentów kostnych.
Nieustannie śledzimy, jak druk 3D otwiera nowe horyzonty w różnych dziedzinach i przyczynia się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Zapraszamy oczywiście do odwiedzenia naszej strony na Facebook’u, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych osiągnięciach w świecie druku 3D!
Sprzęt dostosowany do innowacji
Rozwój w wielu dziedzinach mocno związany jest z technologią. Nie inaczej jest u nas. Na rynku ciągle pojawiają się najnowocześniejsze urządzenia, które odpowiadają na nowe potrzeby.
Od najprostszych drukarek, które stają się standardem w szkołach podstawowych, po skomplikowane sprzęty pozwalające na pracę z różnymi materiałami w zakresie jednej drukarki, sprzęty biomedyczne wykorzystywane przez lekarzy, drukarki spożywcze produkujące żywność czy, np. większe drukarki do budowy domów, których dysze tryskają cementem. To naprawdę wyłącznie sam czubek wielkiej góry lodowej, która nadal rośnie. Tego typu innowacyjne sprzęty w dziedzinie druku 3D otwierają nowe możliwości projektowania i produkcji, stawiając tę technologię w centrum przemian w wielu dziedzinach życia.
Patrząc na to, jak młoda jest ta technologia oraz jak wiele osiągnięć ma już na swoim koncie, szybko można zdać sobie sprawę z tego, że historia druku 3D to fascynująca i dość zaskakująca opowieść o rozwoju technologii, która już zmienia sposób, w jaki produkujemy i projektujemy przedmioty na całym świecie. Obecnie druk 3D jest jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi w dziedzinie produkcji.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Przy okazji tego podsumowania, chcemy złożyć życzenia i Wam. Oczywiście życzymy szczęśliwego nowego roku, w którym wszystkie postanowienia się spełnią, a także pojawią się te nowe, do których będziecie mogli z uśmiechem dążyć.